Başarı Hikayeleriyle İlham Verecek Dünyada Ün Yapmış Fırıncılar

8237 OKUNMA | 2 GÜN ÖNCE

Fırıncılık mesleğinden bahsedildiğinde hemen hemen herkesin aklına “ekmek yapmak” geliyor. Evet, bu meslek erbaplarının asıl işi ekmek yapmak, ama işleri sadece hamuru hazırlayıp ateşe atmakla bitmiyor. Küçük bir ekmek dahi kuşkusuz emeğin, becerinin ve sabrın sonucunda ortaya çıkıyor.

Tecrübelerin üzerine daha fazlasını eklemek, mesleğe dair gelişmeleri takip etmek, yeniliklere açık olmak, yaratıcı tatlar ortaya koymak…

Her biri büyük başarıların anahtarları. İşte karşınızda bu kriterleri yerine getirerek rakipleri arasından sıyrılmayı başarmış, bizler için esin kaynağı olacak dünyada ün yapmış fırıncılar…

Lionel Poilane- Fransa

Fransız Lionel Poilane için fırıncılık aslında bir baba mesleği. Babasının vefatı sonrasında işleri devralan ve aile fırınının başına geçen Poilane için bu iş sadece aileden devraldığı bir mirastan çok daha fazlası…

Poilane’nin aile fırınını devraldıktan sonra yaptığı ilk iş fırıncılık alanındaki eksikleri tespit etmek, dünyanın dört bir yanındaki fırıncıların neleri merak ettiklerini, nelere ihtiyaç duyduklarını belirlemek olmuş.

Poilane’nin bu girişimci yaklaşımı onun fırıncılık mesleğinde hızla yükselmesini sağlayan basamaklardan ilki olarak karşımıza çıkıyor.

Poilane, ekmeği fırına verip sadece ateşi izlemekle yetinmeyerek oldukça farklı bir işe imza atıyor. 8000’i aşkın Fransız fırıncısı ile konuşarak farklı teknikler üzerine bilgiler toplarken, diğer yandan da ekmek pişirmek üzerine yayınlanan tüm kitapları araştırmaya koyuluyor.

Peki Bu Azmin Sonucu Ne Olmuş, Derseniz…

Şu an Poilane’nin küçük aile fırını dünyanın dört bir yanından gelen müşterilerle dolup taşıyor.

Nasıl Mı?

Araştırmalarının sonucunda baget ekmeğinin Fransız halkına yabancı olduğunu ve ekşi mayalı ekmeğin çok daha fazla ilgi çektiğini keşfeden Poilane bu ekmek için mükemmel tarifin peşine düşüyor. Deniz tuzu, maya, su ve tatlandırıcı eşliğinde odunda pişirdiği özel tarifli ekşi maya ekmeği sayesinde bugün dünya çapında tanınan bir fırıncı haline geliyor.

Şu an dükkanı müşteriyle dolup taşan Poilane, ayrıca Paris’in tüm ünlü restoranlarına ekmek dağıtıyor.

Sizler de Poilane gibi bulunduğunuz bölgede hangi tatların daha çok tercih edildiğini keşfedebilir ve müşterilerinizin damak tadına hitap edecek tatlar yaratabilirsiniz.

Eric Kayser- Fransa

Fransız bir fırıncının oğlu olarak dünyaya gelip daha sonra mesleği babasından devralan Eric Kayser, dünyada ün yapmış fırıncılar listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Kayser, fırıncılığa ilk başladığı günden beri geleneği sürdürmenin ötesinde, üretim ve keşif odaklı ilerleyen, vizyon sahibi bir fırıncı. 10 yıl boyunca Ulusal Ekmek Pastanesi Enstitüsü’nde çalıştıktan sonra kendi danışmanlık birimini kuran Kayser, aynı zamanda Fermentolevain adındaki ekipmanın da yaratıcısı olarak biliniyor. Bu ekipman, herhangi bir ürün kullanmadan kendi ununuzu yapmanıza olanak sağlıyor.

Kendisini rakiplerinden ayıran en önemli özelliği ise ekmeklerinde maydanoza yer vermesi. 1999 yılında ilk olarak Paris’te kurduğu, daha sonra 24 ülkede de şubesini açtığı Maison Kayser adındaki otantik ekmek fabrikalarıyla ün kazanmaya devam ediyor.

Edd Kimber- İngiltere

Genç yaşta başarıyı yakalayan Edd Kimber, bir fırıncıdan daha fazlası.  Kendisi ekmek  pişirmenin yanı sıra yemek yazarlığı ve TV programcılığı da yapıyor. Siyaset eğitimi alırken kurumsal yaşamın kendisi için uygun olmadığını fark ederek pişirme tutkusu üzerine gitmeyi tercih etmiş bir isim Edd Kimber.

“The Boy Who Bakes” adındaki blogu “Channel4.com” ve “Woman an Home Magazine” tarafından en iyi pişirme blogu olarak seçilmiş. Ayrıca Kimber’in kendi çıkardığı “Who Bakes”, “Patisserie Made Simple” ve “Say It With Cake” adında 3 kitabı da bulunuyor.

Kimber’ın kitaplarına Türkçe olarak ulaşmak mümkün.

Jonathan Days- Peru

Önce mühendislik, ardından oyunculuk mesleğiyle karşımıza çıkan Jonathan Days’in fırıncılık mesleği için kolları sıvaması oldukça ani olmuş. Lima’nın Miraflores semtindeki ” El Pan De La Chola” adındaki mekanda, yöreye özgü olan quinoa ve kiwita gibi tahıllarıyla adeta efsaneler yaratan Days gerçek bir başarı hikayesi örneği.

Focaccia kuşkusuz Days’in en meşhur ekmeklerinden bir tanesi.

Başarısının sırrı ise farklı lezzetleri harmanlamaktan çekinmiyor oluşunda saklı. Köylerde ve bilinmeyen ufak yörelerde kullanılan tahılları tercih eden Days, bu tahılları modern pişirme teknikleri ve karışımlarla bir araya getirerek, farklı lezzetlere imza atıyor.

David Bauer- Kuzey Carolina

Enfes tattaki çıtır ekmekleri ile dünyada ün yapmış fırıncılar arasında öne çıkan David Bauer, meşhur lezzetlerini ABD’nin Kuzey Carolina eyaletindeki küçük bir fırında hazırlıyor. Ekmeklerinin asıl lezzetiyse kullandığı özel fırında saklı.

Bauer, ekmeklerini özel odun fırınında kendine has teknikler ile pişiriyor. Un olaraksa daha çok organik, tam tahıllı unları tercih ediyor.

David’in küçük işletmesi “Farm & Sparrow” aslında oldukça küçük ve merkeze uzak bir noktada yer alıyor, ancak muhteşem tattaki ekmekleri sayesinde fırına her gün dünyanın pek çok noktasından turist gelip alışveriş yapıyor. Özellikle taşlanmış en eski buğday olan siyez ve mısır unundan yapılan somun ekmekleri mutlaka tatmaya değer.

Elisabeth Prueitt ve Chad Robertson- San Francisso

San Francisso’da yaşayan Elizabeth Prueitt ve Chad Robertson, Mission District’deki Tartine adındaki bir mekanda çalışan iki fırıncı.

Bu iki fırıncı yabani maya ve organik tahıl ile harmanlayarak hazırladıkları hamur ve bu hamurlardan pişirdikleri ekmeklerle dünyanın en iyi fırıncıları arasında yer almayı başarıyorlar. Bu ekmeklerden oldukça olumlu geri dönüşler aldıktan sonra farklı tatların peşine düşen ikili, başarı basamaklarını hızla tırmanmış.

Danimarka çavdarı, tahıl lapası ve ekşi maya pişirdikleri ekmek çeşitlerinden ve lezzeti ile fark yaratan lezzetlerinden sadece birkaçı.

Başarılarının sırrı ise lezzet arayışından asla vazgeçmemelerinde ve mevcut lezzetlerle yetinmiyor oluşlarında saklı.

Sizler de bu fırıncıları örnek alabilir ve mesleğinizde fark yaratabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

*
** Ad Soyad ve E-posta adresi zorunludur. Adınız Soyadınız ve e-posta adresiniz gizli kalacaktır.

YORUM GÖNDER