× ANA SAYFA PDA GÜNCEL
KURUMSAL
HAKKIMIZDA DEMO TALEBİ MEDYA İLETİŞİM

Damla Sakızlı Tariflerle Fırınınıza Ege Rüzgarını Taşıyın

38736 OKUNMA | 5 Yıl Önce
Damla Sakızlı Tariflerle Fırınınıza Ege Rüzgarını Taşıyın

Fırın rafları, pastane dolapları artık birbirinden farklı lezzetlere ev sahipliği yapıyor. Geçmişte mutfağımızda yer almayan pek çok lezzet, hızla fırın ve pastane raflarında yerlerini alıyor. Damla sakızı da bu lezzetlerden biri. Geçmişte sadece muhallebilerin içerisinde tatmaya alışık olduğumuz damla sakızı, günümüzde ekmeklerden poğaçalara, kurabiyelerden keklere pek çok farklı lezzetin içerisinde kendisine yer buluyor. Bizler de siz fırıncılarımız için damla sakızını hangi ürünlerinizde kullanabileceğinize dair bir liste hazırladık, ancak öncesinde damla sakızını daha yakından tanımanız için sizlerle bazı bilgiler paylaşacağız.

Ege’den Sofralara: Damla Sakızı Nedir?

Damla sakızı nedir Akdeniz ikliminde yetişen, sakız ağacı olarak bilinen ağacın reçinesine verilen isim olan damla sakızının ismi ise, Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan gelmektedir. Dişi ve erkek olarak iki türü bulunan bu özel ağaç, hem ülkemizde hem de Yunanistan’da koruma altındadır. Bu özel ağaçtan elde edilen damla sakızı ilk başta ağaçtan sıvı formda damlar, ardından güneşte kurudukça sertleşir. Saydam bir taşı andıran damla sakızı yemeklere dahil edildiğinde ise yeniden erir.

Tam Bir Şifa Deposu

Damla sakızı

Damla sakızı, lezzeti kadar insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileriyle de bilinmektedir. Ağız ve diş sağlığı için oldukça faydalı olan damla sakızı, mide rahatsızlıkları için de oldukça yararlıdır. Sindirimi hızlandıran, bağışıklık sistemini güçlendiren damla sakızı doğallığıyla sağlıklı beslenmek isteyenler için iyi bir alternatiftir.

Fırın Raflarında Damla Sakızına Yer Açın

Hem sağlıklı hem lezzetli bir seçenek olarak karşımıza çıkan damla sakızını fırınlarınızda nasıl kullanabileceğinizi sizler için derledik.

Damla Sakızlı Ekmek

 Ekmek deyince akıllara tuzlu bir lezzet geliyor olsa da, bu düşünce yavaş yavaş değişiyor. Artık çikolatadan kahveye, üzümden keten tohumu kadar pek çok lezzet kendisine ekmeklerin içerisinde yer buluyor. Damla sakızı da bu lezzetlerden biri. Özellikle Ege Bölgesi’nde sıcak yaz aylarında sıklıkla tüketilen bu lezzet hafif ve şekerli tadıyla pek çok insanın ilk tercihi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olmaya aday bu lezzeti hazırlamak ise oldukça kolay.

Damla Sakızlı Poğaçalar

Damla sakızlı poğaçalar Damla sakızının çok yakıştığı bir başka lezzet ise poğaçalardır. Birbirinden farklı poğaça çeşidinde kullanılabilecek olan damla sakızı pastanesinde farklılık yaratmak için birebirdir. İster tek başına, ister marmelat gibi farklı lezzetlerle çeşitlendirilerek poğaçalarda kullanılabilecek damla sakızı kısa sürede müşterilerinizin damaklarında yer edinecektir.

Damla Sakızlı Kurabiyeler

Damla sakızlı kurabiyeler Damla sakızı özellikle İzmir, Çeşme bölgesinde çok özel kurabiye tariflerinde de kendisine yer bulmaktadır. Özel bir tarifle hazırlanan damla sakızlı un kurabiyeleri bölgenin en çok satılan ürünleri arasında yer almaktadır.

Geleneksel Bir Lezzet: Damla Sakızlı Muhallebi

Damla sakızlı muhallebi Ve son olarak geleneksel bir lezzet olan damla sakızlı muhallebiye değinmeden olmaz. Bu lezzet fırında nostaljik tatlara yer vermek isteyenler için birebirdir. Özellikle pastane raflarında bu eşsiz lezzete mutlaka yer vermelisiniz.

Bir Süsleme Malzemesi Olarak Damla Sakızı

Süsleme de damla sakızı Bildiğiniz üzere fırınlarınızda lezzetler kadar, bu lezzetleri nasıl sunduğunuzda önemlidir. Damla sakızı hem lezzetli hem de estetik bir süsleme gıdasıdır. Fırınlarınızda fark yaratmak için sitemizdeki diğer yazılara göz atmayı unutmayın.

4 Yorum
 1. Pakmaya 4 Yıl Önce Cevapla

  Rica ederiz :)

 2. Nesrin toker 4 Yıl Önce Cevapla

  Mutfağında bize kolaylık sağladığınız için sonsuz teşekkürler..

 3. Sevgi Büyükak 4 Yıl Önce Cevapla

  İyi akşamlar çok güzel paylaşım yapmışsınız ama tarif yazmanız mümkünmü nasıl kullanılacak diye düşündüm teşekkür ediyorum saygılarımla kolay gelsin

 4. Tuncay Emiroğlu 4 Yıl Önce Cevapla

  Hizmetleriniz için teşekkürler, umarım kendi bünyenizde belli bir ücret karşılığı olmak üzere çok ciddi kurslar düzenlersiniz ve bizler de yeni bilgilerle yeni ürünler geliştirebiliriz.

Bir cevap yazın
*
** Ad Soyad ve E-posta adresi zorunludur. E-posta adresiniz gizli kalacaktır.

YORUM GÖNDER

Ücretsiz Danışma Hattı
+90 212 267 07 25
Eğitime Katıl