GüncelDemo Talebi

Dünyanın En İyi Fırıncılarından İlham Veren Meslek Sırları

Kökeni eski çağlara kadar uzanan, genellikle dededen veya babadan yadigar kalan fırıncılık mesleği, dışarıdan kolaymış gibi görünse de aslında büyük bir titizlik istiyor. İşin ustası olmak için belki yıllarınızı vereceğiniz bu meslekte kendinizi ateşin başına geçip sadece ekmek pişirmekle sınırlandırmamanız gerekiyor.

Lezzetiyle hafızalara kazınan biricik ekmekleri hazırlamak, damaklarda iz bırakan lezzetlere imza atmak için bu mesleğe dair pek çok sırrı keşfetmek şart.

Gelin hep birlikte dünyaca ünlü fırıncıların meslek sırlarına göz atalım.

1.Maya Seçiminizi Doğru Yapın

En iyi fırıncılara göre lezzetli ekmekler yapmanın ve hamur kıvamını tutturabilmenin ilk adımı kuşkusuz maya seçimi. Kaliteli bir maya seçildiğinde ve bu maya doğru bir şekilde kullanıldığında bir ekmeğin lezzetinin fark yaratmaması mümkün değil.

Ayrıca mayanın yanında, ekmeğinizin lezzetini arttırmak ve ekmek çeşitlerinizi arttırmak için; piyasada bulunan Pakmaya markalı doğal toz çavdar ekşilerini, doğal toz buğday ekşilerini ve bu ekşilerin ilavesiyle üretilen karışımları kullanarak da ekmeğinizin lezzetinde fark yaratabilirsiniz.

2.Unun Kalitesinden ve Doğallığından Emin Olun

Evet gelelim asıl meselemiz olan una.

Sizler de biliyorsunuz ki yediğimiz ekmeklerde daha çok buğday unu tercih ediliyor. Ek olarak da mısır, kepek ve çavdar gibi hafif kalorili tahıllar rağbet görüyor.

İşte dünyaca ünlü fırıncıların bir başarısı da tam bu noktada kendini belli ediyor. Yaptıkları ekmeklerin her biri sağlıklı, doğal ve enfes... Peki bu kusursuz lezzetin asıl sırrı ne? Tabi ki de kullanılan katkısız ve organik içerikli unlar. Kimyasal gübre kullanılmadan üretilen ve Dünya Gıda Mirası Listesi'nde yer alan siyez en sık kullandıkları tahıl seçeneklerinin başında geliyor.

Ekmeklerinin lezzetleriyle dünyaya nam salan ustaların un kullanımıyla ilgili tüm meslektaşlarına bir diğer önerisi ise malzemelerini güvenilir tedarikçilerden sağlamaları. Unutmayın maliyeti düşürmek için seçilen kalitesiz unlar, size sandığınızdan çok daha fazlasını kaybettirebilir.

3.Taş Fırınında Pişen Çıtır Ekmekler

Hamuru hazırladıktan sonra sıra pişirme evresine gelir. Dünyaca ünlü fırıncılarımıza göre lezzetli ekmekler yapmanın en önemli aşamalarından biri de pişirme aşaması. Bu aşamada fırının derecesinin ve buhar miktarının iyi ayarlanması ekmek kalitesi üzerinde önemli rol oynar.

Pişirme konusunda önem taşıyan bir diğer ayrıntı ise taş fırınlar! Değerlendirmelerimizden yola çıkarak söylememiz gerekirse, en iyi fırıncı ustalarının tümü ekmeklerini taş fırında pişirmeyi tercih ediyor.

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletindeki küçük bir fırında ekmek yapıp ismini tüm dünyaya duyurmayı başaran David Bauer, taş fırın kullanımının bir ekmek ustasını nerelere taşıyabileceğinin en büyük kanıtı. Bauer'in taş fırını çok ücra bir köşede olmasına karşın, özgün lezzetteki ekmekleri sayesinde her gün yüzlerce turiste ev sahipliği yapıyor.

4.Hamurunuza Farklı Malzemelerle Lezzet Katın

ABD'li ünlü ekmek fırıncısı Joy Wilson'un Meksikalı tatlı ekmeklerine portakal ve çikolata eklediğini biliyor muydunuz? Peki ya tüm dünyada ekmek mimarı olarak nitelendirilen, Paris başta olmak üzere pek çok ülkede şubesi bulunan Eric Kayser'in ekmeklerinde maydanoz kullandığından haberdar mısınız?

Gerçekten şaşırtıcı değil mi?

Şaşırtıcı, fakat imkansız değil. Bu örnekler aslında bizlere ekmeğin sadece un, su ve mayadan ibaret olmadığını gösteriyor. Kısacası, farklı tatlar deneyerek lezzet zenginliği yaratmak da fırıncılığın en önemli sırları arasında yer alıyor. O halde sizler de kendinizi sadece hamuru yoğurup bir an önce ateşe verme düşüncesi ile kısıtlamayın.

Ufkunuzu geniş tutun, düşünün ve farklı tatların uyumunu yakalayın…

5.Malzeme Ölçülerine Dikkat

En iyi fırıncı statüsünde olan başarılı ustalara göre ekmekçilikte “göz kararı” algısı kesinlikle yok edilmeli. Çünkü ekmeğin tam kıvamında bir lezzete sahip olabilmesinde ölçü büyük bir rol oynuyor.

6.Sabretmeyi Bilin

Atalarımız "Ekmek, itina ve özveri işidir" sözünü boşa söylememiş elbette. Ekmek malzeme seçiminden fırın seçimine, yapım aşamasından pişirmesine kadar oldukça uzun bir sürecin sonucunda ortaya çıkıyor.

Yoğurma, mayalama, şekil verme, pişirme... Her bir aşamasında emeğin ve sabrın gücü var. Ayrıca bu durum mesleğiniz için de geçerli. Çünkü fırıncılık mesleğinin önemli kısmı sabretmek. Bıkmadan usanmadan üretmek, bilinenlerin üzerine yenilerini eklemek...

Sizlerde muhteşem tatta ekmekler yapmak istiyorsanız her zaman sabırlı olmaya özen gösterin. Fırından çıktığında buram buram kokusu ile iştahınızı kabartan o ekmeği görünce tüm emeklerinizin karşılığını aldığınızı anlayacaksınız.

Keşfet

Ücretsiz Danışma Hattı+90 212 267 07 25

E-BÜLTENE KAYIT OLUN