GüncelDemo Talebi

Farklı İtalyan Ekmek Çeşitleriyle Fırınınızı Renklendirin!

Ekmek Türk mutfağının ve sofralarının vazgeçilmezlerinden biridir.

Ancak şunu belirtmekte fayda var ki ekmek sadece bizim mutfağımızın değil, daha pek çok mutfağın da vazgeçilmezi. Bu mutfaklardan biri de kuşkusuz İtalyan mutfağı. Zeytinyağlıları, makarnaları ve pizzaları ile tanıdığımız İtalyan mutfağının şimdi de ekmeklerine göz atmaya ne dersiniz?

Baştan söyleyelim bu zengin ekmek kültürünü  tanıyınca fırınınızda bu ekmek çeşitlerine yer vermek ve müşterilerinizi bu eşsiz lezzetlerle buluşturmak isteyeceksiniz.

Birbirinden Farklı ve Lezzetli İtalyan Ekmek Çeşitleri

1.Focaccia Ekmeği


Bu ekmek çeşidini pizzanın atası olarak adlandırmak mümkün. Hem tat, hem görünüş olarak pizza hamuruna benzeyen bu ekmeği farklı kılan ise içerisinde yer alan zeytinyağı.

Akdeniz mutfağının olmazsa olmazı zeytinyağı kendisine bu lezzetin içerisinde de yer bulmuş.

Düz bir şekilde hazırlanan ve fırında pişirilen bu ekmeği farklı farklı tatlarla zenginleştirmek mümkün. Çeşitli Akdeniz otları, soğan, peynir ve patlıcan bunlardan sadece bazıları.

Özellikle Ege Bölgesi’nde yer alan fırınlarda bu ekmek çeşidinin bolca ilgi göreceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

2.Ciabatta Ekmeği

İşte ülkemizde görmeye alışkın olduğumuz bir İtalyan lezzeti. İtalya’nın Ligurya bölgesine has bu ekmek, bizim fırınlarımızda yassı ekmek, cabatta gibi isimlerle tanınıyor.

İtalyan mutfağının en lezzetli ekmeklerinden biri olarak bilinen bu ekmek çeşidi, bol gözenekli yapısı ile öne çıkıyor. Bu gözenekli yapıyı ise içerisinde bulunan zeytinyağına borçlu. Zeytinli, biberiyeli, kekikli gibi farklı çeşitleri de bulunan bu ekmeğin Akdeniz sofralarına çok yakıştığını söylemek mümkün.

Dünyanın dört bir yanında fırınlarda kendine en kıymetli köşelerde yer bulan Ciabatta ekmeğine siz de fırınınızda yer açmaya ne dersiniz?

3.Artisan Filone Di Renella Ekmeği

Bu ekmek görünüşü ile bize tanıdık gelen bir ekmek çeşidi olsa da, lezzetinin oldukça farkı olduğunu söyleyebiliriz.

Roma’nın en iyi fırıncılarından biri olan Renella tarafından keşfedilen bu lezzet, Renella fırınında 100 yılı aşkın bir süredir üretiliyor. Klasik somun ekmeğinin farklı bir şekilde yorumlanmasıyla ortaya çıkan Artisan Filone Di Renella ekmeği, oldukça uzun süredir İtalya’da pek çok restoranın ilk tercihi olma özelliğini koruyor.

Özelikle kahvaltı sofralarında yoğun tadıyla ön plan çıkan bu lezzet, akşam yemekleri için de ideal.

4.Pandoro

İşte karşınızda oldukça enteresan bir ekmek çeşidi.

Hem görüntüsü hem de lezzetiyle insanı etkilemeyi başaran pandoro ekmeğinin İtalyan kültüründe oldukça özel bir yeri var. Kimileri tarafından bir çeşit kek olarak da adlandırılan bu ekmek çeşidi özellikle Noel zamanı fırınlarda en ön raflarda yerini alan bir lezzet.

İsmini de zaten bu şaşaalı anlamından alıyor. “Pan” İtalyanca’da ekmek, “doro” ise altın anlamına geliyor. Anlayacağınız pandoro “altın ekmek” demek. Büyük kazanlarda hazırlanan bu özel ekmeğe önce yıldız şekli veriliyor, ardından ise defalarca mayalanıyor.

Özel paketlerle satılan pandoro, Noel zamanında ziyarete gidilen evlere hediye olarak da götürülebiliyor.

Türkiye’de ise bu lezzeti bulabilmek çok mümkün değil. O nedenle bizden size tavsiye; elinizi çabuk tutun ve farklılık yaratarak fırınlarınızda bu benzersiz lezzete yer açın.

5.Rosetta Ekmeği

İtalya’nın Milano kentine özgü olan bu ekmek çeşidi, İtalyan ekmeklerinin pek çoğunun içerisinde yer alan “biga” isimli  hamuru barındırıyor.

İçi boş bir ruloyu andıran Rosetta ekmeği çoğunlukla sandviç yapmak ve mezelerin yanında tüketilmek için kullanılıyor.

Türk mutfağına kolaylıkla uyum sağlayabilecek olan bu ekmek çeşidine siz de fırınlarında yer verebilirsiniz.

6.Friselle Ekmeği

Friselle ekmeği pek çok İtalyan restoranında çok yaygın bir şekilde bulunan bir ekmek çeşidi. Üzerine serpilen peynir ve taze domatesle servis edilen bu kuru ekmek çeşidi bizdeki bazlamayı andıran bir görünüme sahip olsa da, lezzet ve doku olarak oldukça farklı bir ekmek.

Restoranların ikramlık veya aperitif sunmak için tercih edeceği bu ekmek çeşidi, evlerde de kendisine yer bulmaya aday.

Özellikle sıcak yaz günlerinde hafif bir kahvaltı yapmak isteyenlerin friselle ekmeği ile hazırlanacak lezzetlere bayılacağı kesin.

Eğer sizler de fırınlarınızla farklı İtalyan lezzetlerine yer veriyorsanız yorumlarınızda bizimle bu lezzetleri paylaşmanızı çok isteriz.

Keşfet

Ücretsiz Danışma Hattı+90 212 267 07 25

E-BÜLTENE KAYIT OLUN