GüncelDemo Talebi

Fırın Raflarında Bir Şifa Deposu: Keten Tohumu ve Keten Tohumunun Kullanım Alanları

Keten tohumu…

Son zamanlarda fırın raflarında çok sık görmeye başladığımız bir lezzet keten tohumu. Ekmek süslemelerinden poğaça iç harçlarına kadar pek çok farklı şekilde karşımıza çıkan bu şifa deposu besini siz değerli fırıncılarımız için inceledik.

İşte karşınızda keten tohumuna dair her şey!

*Keten Tohumu Nedir?

*Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

*Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

*Keten Tohumuyla Fırın Raflarında Ne Gibi Farklılıklar Yaratılabilir?

Keten Tohumu Nedir?

Ketengiller familyasının bir üyesi olan keten, yaz aylarında sarı ve mavi çiçekler açan bir bitkidir. Ketenin anavatanlarından biri olan ülkemizde bu şifa deposu bitki, tohumundan ve liflerinden yararlanmak amacıyla yetiştirilmektedir.

Yaklaşık 75 cm yüksekliğine erişebilen bu bitkinin tohumları gerçek bir yağ deposudur. %48 civarında yağ bulunduran tohumlar Omega 3 açısından da oldukça zengindir.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Ülkemiz topraklarında yetiştirilen en değerli bitkilerden biri olan ketenin ve keten tohumunun faydaları bilim insanları tarafından pek çok farklı çalışmayla defalarca ispat edilmiştir.

Sindirim sisteminde yer alan her türlü iltihaplanmanın önüne geçen keten tohumu, içerisinde bulunan Omega 3 yağ asitleri sayesinde beyin gelişimini destekler, cilt kuruluğunun  önüne geçer.

İçerisinde yer alan B12 vitamini sayesinde unutkanlığa iyi gelen bu sağlık deposu besin, aynı zamanda verdiği tokluk hissiyle zayıflamak isteyenler için de birebirdir.

Son dönemlerde faydaları gündemden düşmeyen keten tohumuna, siz de fırınlarınızda yer açarak müşterilerinizi memnun edebilirsiniz.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

 

Bu sağlık deposu besinin oldukça farklı kullanım şekilleri bulunmaktadır. Tane halinde hem harçlarda hem de ürün süslemelerinde kullanılabilen keten tohumunun yanı sıra, tohumdan elde edilen yağ da farklı gıdalar içerisinde rahatlıkla kullanılabilir.

Hacim Kaybına Dikkat!

Keten tohumu kullanmak isteyen fırıncılarımızın dikkat etmesi gereken önemli bir detay mevcut.Keten tohumu, çeşitli ekmek karışımlarında doğrudan kullanıldığında hacim kaybına neden olabilmektedir. Pakmaya bu olumsuz durumun önüne geçebilmek için ekmek karışımlarında özel hammaddeler kullanmaktadır. Bu özel karışımlar sayesinde keten tohumunun ekmeğin hacmini etkileyen olumsuz özelliği ortadan kaldırılmaktadır.  Üreticiler gönül rahatlığıyla Pakmaya ekmek karışımlarında keten tohumunu kullanabilir, hacimli ve uzun süre yumuşak kalabilen ekmekler üretebilir.

Tazelik Ön Planda Olmalı!

Keten tohumu kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise tazelik. Ürünün tazeliği, kullanıldığı gıdanın lezzetinde oldukça büyük etkiye sahiptir. Pakmaya’nın paketli keten tohumu tazeliği ile fırıncıların rahatlıkla kullanılması için üretilmiştir.

Keten Tohumuyla Fırın Raflarında Ne Gibi Farklılıklar Yaratılabilir?

Her geçen gün  keten tohumunun bilim insanları tarafından kanıtlanan faydalarının artması ile bu sağlıklı gıdaya olan talep artmaktadır.

Peki Fırınlarımızda Keten Tohumu Nasıl Kullanılabilir?

Anadolu’nun pek çok bölgesinde geçmişten bu yana keten tohumu ekmek yapımında kullanılmaktadır. Gerek iç harçta gerek ekmek üzerinde kullanılan keten tohumu, ekmeğe hem farklı bir lezzet hem de farklı bir görüntü kazandırmaktadır.

Köy ekmeği, çok tahıllı ekmek ve Anadolu ekmeği karışımlarında rahatlıkla kullanılabilecek olan keten tohumunun Pakmaya ürünleriyle de kullanımı uygundur.

Pakmaya’nın zengin lifli ekmek ve Alman çavdar ekmeği karışımı içerisinde de bulunan bu lezzet, önümüzdeki yıl farklı ekmek karışımlarında da kendisine yer alacak gibi gözüküyor.

Keten tohumu ofis çalışanları için de sağlıklı bir atıştırmalık olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Siz de sağlıklı keten tohumlu çubuk atıştırmalıklar ile müşterilerinize bambaşka bir lezzet alternatifi sunabilirsiniz.

Ekmeğin yanı sıra, özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde keten tohumu poğaçaların içerisinde de oldukça sık kullanılmaktadır. Farklı poğaça çeşitlerinin üzerini süslemek ve farklı bir aroma vermek için kullanılabilecek olan keten tohumu, yeri geldiğinde poğaçaların içi harcında da kullanılabilir. Emin olun müşterileriniz anneannelerinin ellerinden yemeğe alışkın oldukları bu lezzeti fırın raflarınızda görmekten mutluluk duyacaklardır.

Keşfet

Ücretsiz Danışma Hattı+90 212 267 07 25

E-BÜLTENE KAYIT OLUN