GüncelDemo Talebi

Pastanelerin Olmazsa Olmazı Fırın Sütlaç Nasıl Yapılır?

Geleneksel Türk mutfağında yüzlerce yıllık geçmişe sahip sütlaç tatlısı, bilindiği üzere fırınlanmadan tencerede pişirme tekniği ile veya fırınlanarak servise hazır hale getirilebiliyor. Fırınlanmış ve üzeri kızarmış sütlaç tatlısı da en sevilen sütlü tatlılardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum da elbette pasta ve tatlı ustalarının fırın sütlaç nasıl yapılır sorusunun yanıtını en ince detayına kadar bilmeleri gerektiğine işaret ediyor.

Fırın ve pasta ustalarının buluşma noktası Pakmaya Profesyoneller Dünyası olarak biz de yanık görüntüsüyle iştahları kabartırken lezzetiyle hayranlık uyandıracak bir fırın sütlaç sunmanız için gereken tüm bilgileri içeriğimizde derledik. Dilerseniz Pakmaya Profesyoneller Dünyası’nın Pakmaya Sütlaçlı video tarifini de izleyerek fırın sütlaç nasıl yapılır sorusunun yanıtına ulaşabilirsiniz.

Tam Ölçülü Fırın Sütlaç Nasıl Yapılır?

Pastanelerin teşhir dolabının en özel parçalarından fırın sütlaçların önce görüntüsüyle ve sonra da tabii ki lezzetiyle kusursuz olması gerekiyor. Ayrıca geleneksel bir tatlı olduğu için fırın sütlacın müşteri beklentilerini karşılaması da son derece kritik bir önem taşıyor.

Diğer yandan sütlaç yaparken ideal kıvamı ve lezzetti tutturmak, büyük bir özen gerektiriyor. Ustaların ve şeflerin mutfaktaki işlerini daha pratik hale getirmek için ürünlerini geliştirmeye devam eden Pakmaya’nın her zaman aynı kıvamı ve lezzeti garantileyen Pakmaya Sütlaç ürünü ise fırın sütlaç tarifini pratikleştirirken zamanı daha verimli kullanmayı da sağlıyor. Peki Pakmaya Sütlaç ile fırın sütlaç nasıl yapılır?

Pakmaya’nın profesyonel mutfaklar için geliştirdiği diğer Türk tatlılarını incelemek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Fırın Sütlaç Malzemeleri

●    1250 ml süt
●    250 g Pakmaya Sütlaç

Fırın Sütlaç Tarifi

1. İlk olarak sütün 1 litresini ocağa alın ve pişirmeye başlayın.
2. Bu esnada kalan sütü de pirinci, şekeri ve sübyesi içinde bulunan Pakmaya Sütlaç’ı çözdürmek için kullanın. 
3. Çözdürülen sütlaç karışımını kaynamaya başlayan süte yavaş yavaş ilave edin. Bu işlem sırasında ise sütü karıştırmaya devam edin.
4. Sütlaç karışımını kaynamakta olan süte ekledikten sonra sütlacı 5 dakika daha kaynatın.
5. İyice kaynayan sütlacı kaselere eşit bir şekilde paylaştırın ve ardından önceden ısıtılmış ve 250 dereceye ayarlanmış fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirin.
6. Çok kısa sürede hazırlanan ve harika bir lezzete kavuşan fırın sütlaçlar artık servise hazır hale gelmek üzere süslemek için hazır.

Fırın Sütlaç Nasıl Servis Edilir?

 
Fırın sütlaç nasıl yapılır sorusunun yanıtını verdiğimize göre müşterilerinizin görür görmez görüntüsüyle gönlünü fethedecek bir sütlaç için nasıl servis edilmesi gerektiği konusunu mercek altına alabiliriz. Çünkü bildiğiniz üzere süsleme ve dekorasyon, bir pastane ürününün olmazsa olmazları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Öte yandan süsleme için seçilecek malzemelerin de geleneksel fırın sütlaç tatlısı ile uyumlu olması gerekiyor. Bu anlamda hem lezzet hem de görüntü açısından sütlaç için en uygun malzemeleri seçmeye özen göstermenizi öneririz.

Fırın sütlaç süslemesi için genellikle file fındık ya da toz fındık tercih ediliyor. Rengi ve lezzeti bakımından sütlaç ile gayet uyumlu bir tercih olan fındığın yanı sıra toz Antep fıstığı da kullanılıyor.

Ek olarak, sütlaç ile en çok yakışan süsleme malzemelerinden bir diğerinin de toz tarçın olduğunu belirtmekte fayda var. Çok sık tercih edilmese de nar veya dilimlenmiş çilek de fırın sütlaç tatlısının dekorasyonu için kullanılan malzemeler arasında sayılabilir. 

Keşfet

Ücretsiz Danışma Hattı+90 212 267 07 25

E-BÜLTENE KAYIT OLUN