GüncelDemo Talebi

Tatlı Ustaları İçin Püf Noktalarıyla Revani Tatlısı Nasıl Yapılır?

Türk mutfağının en lezzetli şerbetli tatlıları arasında yer alan revani, pastane vitrinlerinin de olmazsa olmazı. Bunun en önemli nedeni ise usta eller tarafından incelikle hazırlanmış enfes bir revaniye karşı koyabilen insan sayısının oldukça az olması. Bu yüzden profesyonel tatlı ustaları için revani nasıl yapılır sorusuna dair tüm detayları bilmek oldukça önemlidir. 

Bu doğrultuda biz de pasta şefleri ve tatlı ustalarının buluşma noktası Pakmaya Profesyoneller Dünyası olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde şerbeti tam kıvamında, lezzeti yerinde bir revani tatlısı yapımı için tatlı ustaları tarafından bilinmesi gerekenleri bir araya getiriyoruz. 

Tam Kıvamında Revani Nasıl Yapılır?

Ağızda dağılan yapısı ile geleneksel Türk mutfağının en gözde tatlılarından biri olan revani yapımı hiç kuşkusuz ustalık ve özen gerektiriyor. Osmanlı’dan günümüze dek en sevilen şerbetli tatlılar arasında sayılan revani tatlısı, haşhaş ile hazırlandığında ise hem daha hafif hem de çıtır çıtır bir hale getirilebilir. 

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan, müşterilerinizin hayran kalacağı lezzette revani tatlısı hazırlayabilmeniz için revani nasıl yapılır sorusunun yanıtını tüm ayrıntılarıyla mercek altına alalım. 

Revani Tatlısı Malzemeleri   

• 2 kg Pakmaya Revani 
• 2 l su 
• 1 kg Pakmaya Pandispanya Kek Karışımı 

Şerbeti için:    

• 4 kg şeker
• 5 l su
• 100 g şeker

Adım Adım Revani Tatlısı Yapımı   

1. Adım: İlk olarak Pakmaya Revani Karışımı’nı, Pakmaya Pandispanya Kek Karışımı’nı ve suyu homojen bir karışım elde edene kadar mikserde çırpın.
2. Adım: Elde ettiğiniz karışımı geniş bir tepsinin içerisine dökün. 
3. Adım: Öncesinde 175 dereceye ayarlanmış olan fırında 30 dakika boyunca pişirin. 
4. Adım: Revani tatlısı fırında pişmeye devam ederken tatlının şerbetini hazırlamak üzere su, şeker ve limonu ocakta kaynatın. 
5. Adım: Revani tatlısı piştikten sonra fırından alın ve şerbeti henüz sıcak haldeyken tatlının üzerinde gezdirerek dökün ve ardından dilimleyerek servise hazırlayın. 

Revani Yapımının Püf Noktaları

Artık revani nasıl yapılır sorusunun yanıtını biliyorsunuz. Hem görünümüyle hem de lezzetiyle müşterilerinizin aklını başından alacak revani tatlıları hazırlamak için dikkate alınması gereken en önemli nokta elbette ki tarif ölçülerine sadık kalıp hazırlanış aşamalarını eksiksiz uygulamak. 

Tüm bunlara dikkat edilse de bazı durumlarda ustalar çeşitli problemlerle karşı karşıya kalabiliyor. Hal böyle olunca pek çok tatlı çeşidinde olduğu gibi revani için de yapım aşamasında büyük önem taşıyan bazı püf noktaları göz ardı etmemek gerekiyor. Peki nedir bu püf noktalar? 

İlk olarak hazırladığınız tatlının tam kıvamında olması için çırpma süresine dikkat etmeniz önemli. Karışımınızı yaklaşık olarak 6 dakika boyunca çırparak mükemmel bir hamur elde edebilirsiniz. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise revaniye asıl lezzetini kazandıran şerbetin kıvamının doğru tutturulabilmesidir. Aksi bir durum, doğal olarak revaninin lezzetine de yansıyacaktır. 

Hazırladığınız revani tatlısının süngerimsi bir kıvama ulaşmasını isterseniz tatlının şerbeti iyice emmesi gerekiyor. Bu yüzden önceden hazırlamış olduğunuz şerbeti soğumadan fırından yeni çıkardığınız tatlının üzerine dökmeniz, istediğiniz kıvamı elde etmenize yardımcı olur. 

Tüm bunlara ek olarak hazırlayacağınız tatlıya Pakmaya eka-dekor Mavi Haşhaş ilave ederek Haşhaşlı Revani Tatlısı da hazırlayabilirsiniz. Haşhaşın revani tatlısına kattığı çıtır çıtır lezzete müşterilerinizin tümünün hayran kalacağından eminiz. 

Haşhaşlı Revani tarifi ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylara buraya tıkladıktan sonra ulaşabilirsiniz. 

Keşfet

Ücretsiz Danışma Hattı+90 212 267 07 25

E-BÜLTENE KAYIT OLUN