İyi Bir Güllaç Yapmak İçin 9 Adım - Pakmaya Profesyoneller Dünyası
× ANA SAYFA PDA GÜNCEL
KURUMSAL
HAKKIMIZDA DEMO TALEBİ MEDYA İLETİŞİM

İyi Bir Güllaç Yapmak İçin 9 Adım

42568 OKUNMA | 2 Yıl Önce

On bir ayın sultanı Ramazan geldiğinde akıllara en çok düşen lezzetlerden birisi de şüphesiz ki saray mutfağının da vazgeçilmezi olan güllaçtır. Sahneye çıkmak için 11 ay bekleyen ve Ramazan ile birlikte her sofrada kendisine yer bulmayı başaran; az malzemeli, bol lezzetli ve oldukça hafif bir tatlı olan güllaç, sevdiklerinize sunmaktan keyif alacağınız lezzetler arasında yer alıyor. Peki, güllaç en güzel nasıl yapılır? Saray mutfağının vazgeçilmezi olan bu lezzetin sırrı nedir? Pakmaya Profesyoneller Dünyası ustalarının iyi bir güllaç yapmak için çok önemli ipuçları var. Siz de hem lezzeti hem de görünüşü ile saraylara layık bir güllaç tatlısı yapmak için ipuçlarını değerlendirebilir, eğer kendi püf noktalarınız varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.

İyi Bir Güllaç için Güllaç Yaprakları Nasıl Olmalıdır?

Güllaç yapraklarının çıkışına baktığımız zaman, nişastanın daha uzun taze kalması için hamurlaştırılması ve kurutulması sonucunda ortaya çıktığını görüyoruz. Doğru saklama koşullarında bulunduğu sürece tazeliğini uzun süre koruyan güllaç yapraklarının tatlı yaparken mutlaka taze olması gerektiğini unutmayın. Kırılmış ya da kolay ufalanan güllaç yaprakları yeterince taze olmadığı için tariflerde kullanılmamalıdır.

İyi Bir Güllaç için Süt Nasıl Olmalıdır?

Güllaç yapımında dikkat edilmesi gereken üç temel nokta vardır. Bunlar güllaç yaprakları, süt ve şeker bu tatlının en önemli malzemeleridir. Güllaç tarifinde kullanılan sütün tam yağlı olması, tatlınızın çok daha lezzetli olmasını sağlar.

Daha Lezzetli Bir Güllaç Elde Etmek için Ne Yapmak Gerekir?

Daha yoğun ve dikkat çekici bir lezzet elde etmek istiyorsanız tatlınızda kullandığınız süt miktarının %10’na kadar Pakmaya Şef Krema ya da Pakmaya bitkisel sıvı şanti ilave edebilirsiniz.

Güllaç için Tavsiye Edilen Süt Miktarı Nedir?

Güllaç tarifinde belirli bir süt miktarına sadık kalmak yanlış olur. Kullanılan güllaç yaprağının markasına ve miktarına ve tatlının ne kadar sütlü olmasını istediğinize göre süt miktarı değişmektedir.

Güllaca Mutlaka Gül Suyu Eklenmeli midir?

Geleneksel güllaç tarifinin ortaya çıkması adım adım olmuştur. Öncelikle nişastanın un ve su ile karıştırılmasın ile güllaç yaprakları elde edildi. Bu yapraklara süt dökülmesi ile en basit güllaç tarifi ortaya çıktı. Sonrasında ise tarife eklenen gül suyu tatlının adını verdi. Ancak günümüzde ustalar güllaç tarifi uygularken genellikle gül suyu kullanmazlar. Gül suyu kullanmak bir tercihtir ve damak zevkine göre karar verilmelidir.

İyi Bir Güllaç için Sütün Sıcaklığı Nasıl Olmalıdır?

Güllaç yaparken kullanacağınız sütün kaynar olmaması gerekir. Bu sayede güllaç yapraklarının hamurlaşmasının önüne geçebilirsiniz. Ilık ile sıcak aralığında bir süt sıcaklığı tarifi başarılı bir şekilde yapmak için yeterli olacaktır.

Güllaç Yapıldıktan Sonra Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Güllaç aynı gün içerisinde tüketilmesi tavsiye edilen bir tatlıdır. Bunun nedeni içerisine konulan kuru yemiş ya da meyvelerin kararması ve tatlıyı da karartmasıdır. 4 santigrat derecede buzdolabında güllacı birkaç gün muhafaza etmek mümkündür.

Güllacın İçine Neler Konulur?

Güllaç yaparken tamamen damak zevkinize göre çeşitlendirme yapabilirsiniz. Kuru yemiş ve meyvelerle birlikte oldukça uyumlu olan tatlının tarifinde genellikle fındık, fıstık, ceviz ve badem tercih edilir. Ayrıca tarifin üzerini süslemek için de meyve kullanabilirsiniz.

Güllaca Yakışan Meyveler Nelerdir?

Güllaç tariflerinde en çok kullanılan meyve nardır. Bunun yanı sıra kivi de güllaç tarifine çok yakılan lezzetlerden birisidir.

Pakmaya Profesyoneller Dünyası’ndan 2 Farklı Güllaç Tarifi

Geleneksel Güllaç Tarifi

geleneksel güllaç yapılışı

Malzemeler

750 gram Şeker

3 Kg Süt

1 Paket Güllaç (400 gram)

Tarifin Devamı için tıklayınız.

Güllü Pudingli Güllaç Tarifi

Malzemeler

700 ml Süt

230 gram İç Harcı İçin Pakmaya Güllü Puding

750 gram Şeker

3 Kg Süt

1 Paket Güllaç (400 gram)

Tarifin Devamı için tıklayınız.

 

7 Yorum

 1. Pastanemizde bu tarife uygun olarak güllac yaptik. Verdiginiz ip uclari gercektende ise yariyor. Müsterilerimizde cok begendi.Üstelikte Pakmayanin kendi ürünleriyle anlatmasi cok iyi oldu aramak zorunda kalmiyoruz.

 2. Keriman Haydaroglu 10 Ay Önce Cevapla

  Ramazanin vazgecilmezi…… %100000 lezzetli

 3. Celal Yeşil 10 Ay Önce Cevapla

  Çok Güzel bir tarif

 4. Keriman Haydaroglu 10 Ay Önce Cevapla

  Ramazanin vazgecilmezi…… %100000 lezzetli

 5. Muhammed Emin Zorlu 10 Ay Önce Cevapla

  Pastanemizde bu tarife uygun olarak güllac yaptik. Verdiginiz ip uclari gercektende ise yariyor. Müsterilerimizde cok begendi.Üstelikte Pakmayanin kendi ürünleriyle anlatmasi cok iyi oldu aramak zorunda kalmiyoruz.

 6. Zeynep B. 10 Ay Önce Cevapla

  Biz yillarca kaynar süt ile yaptik. Magazamizda ascimiz boyle güzel lur diye tutturdu. Ben kendim magaza müdürü olara lezzet standartlarimizi arttirmak icin tarif ve tavsiyeler araken bu siteyi göedüm. Kaynar süt ile yyapmayinca acayip fark etti.

 7. Bursa Kozalak Lokantasi 10 Ay Önce Cevapla

  GÜLLÜ PUDINGLI GÜLLAC TARIFINE BAYILIYORUZ BU KADAR GÜZEL BIRTARIF OLAMAZ HEMDE COK PRAIK OLDU. TEK SIKAYETIMIZ GÜLLÜ PUDING COK CABUK BITIYOR MARKETLER COK DAHA FAZLA SATIN ALMALI. BURSA’DAN SEVGILER……

Bir cevap yazın

*
** Ad Soyad ve E-posta adresi zorunludur. E-posta adresiniz gizli kalacaktır.

YORUM GÖNDER

Ücretsiz Danışma Hattı
+90 212 267 07 25