Anadolu’nun En Eski Lezzetlerinden Köy Ekmeği - Pakmaya Profesyoneller Dünyası
× ANA SAYFA PDA GÜNCEL
KURUMSAL
HAKKIMIZDA DEMO TALEBİ MEDYA İLETİŞİM

Anadolu’nun En Eski Lezzetlerinden Köy Ekmeği

45553 OKUNMA | 2 Yıl Önce

Her gün sofralarımızda bulunan ekmekler içinde en doğal ve sağlıklı olanı şüphesiz köy ekmeği.
Hemen hemen herkesin hatıralarında olan köy evlerinde tandırda pişen ve sıcacıkken sofrada yerini alan bu ekmekleri günümüze taşımamak haksızlık olur. Günümüzde bazı fırınlar hem enfes lezzetlerde orijinal tatlarında köy ekmekleri pişiriyor, hem de kendilerine özgü tarifleri kullanarak farklılık arayan müşterilerine özgün köy emekleri sunuyor.
Üstelik köy ekmeği sadece lezzetiyle bizleri büyülemiyor. Ekmeğin aynı zamanda sağlıklı ve doyurucu olması diğer beyaz unla yapılan ekmeklere göre daha çok tercih edilmesini sağlıyor.

Köy Ekmeği Çeşitleri

Köy ekmekleri Anadolu’nun her bölgesinde yöreden yöreye değişen tariflerle yapılıyor ve sofralarda yerini alıyor. İşte karşınızda ülkemizde yapılan köy ekmeklerinden bazıları;

Kastamonu Yöresel Köy Ekmeği

kastamonu yuvarlak köy ekmeği
Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu hem doğası hem de lezzetleriyle ülkemizin ön plana çıkan şehirlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu şehrin en meşhur lezzetlerinden biriyse köy ekmeğidir. Kastamonu’da yapılan ekmekleri eşsiz kılansa 4-5 saat mayalandırılan hamura fırına verilmeden önce biraz yoğurt sürülmesidir.
Eğer hem farklı bir hem de lezzetli bir ekmeği raflarınıza taşımak istiyorsanız Kastamonu yöresel köy ekmeğini mutlaka denemelisiniz.

Doğu Karadeniz’e Özel Mısır Ekmeği

dilimlenmiş karadeniz mısır ekmeği

Farklı yörelerde de mısır ekmeği yapılmasına karşılık mısır ekmeğinin en orijinal halini Doğu Karadeniz’de bulabiliriz. Karadeniz’de mısır mutfaklarda her zaman ön planda yer almıştır. Bölgeyle özdeşleşen mısır ekmeği de mısırın ana malzeme olarak kullanıldığı ürünler arasında yer alıyor. Hem farklı lezzeti hem de doyurucu yapısıyla tanıdığımız bu lezzet aynı zamanda mısır sarısı rengiyle gözlere de hitap ediyor.

Tandır Ekmeği

tandır ekmeği pişirme yöntemi

Ülkemizin güneydoğu ve doğu bölgesinin en çok bilinen lezzetlerinden tandır ekmeği de Anadolu’nun en eski lezzetleri arasında yer alıyor. Önce hamurun mayalandırıldığı ardından tandıra alınarak pişirilen tandır ekmeği, pek çok fırıncı tarafından özel olarak hazırlanan bir lezzet.
Günümüzde özel sanayi tipi tandır makinelerinde de hazırlanan bu lezzeti, sizler de fırınlarınıza taşıyarak müşterilerinize alternatif bir lezzet olarak sunabilirsiniz.

Patatesli Köy Ekmeği

yuvarlark patatesli köy ekmeği

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan patates, Anadolu’da kendine ekmeğin içerisinde de yer buluyor. Neye konulsa yakışan patates tabii ki ekmekte de oldukça farklı bir lezzet yaratıyor. Tüketicilerin hem kahvaltı hem de çay saatleri için tercih ettiği bu lezzet fırınlarınızda farklı bir seçenek olarak yerini alabilir.

Pırasalı Mısır Ekmeği

pırasalı mısır ekmeği

Patatesli ekmek olur da pırasalı ekmek olmaz mı? Hem de çok lezzetli olur. İnce doğranan pırasaların zeytinyağında hafif gezdirilmesi ve ekmek hamuruna eklenmesiyle elde edilen bu eşsiz lezzet pek çok damak için yeni bir lezzet olabilir. Ege ve Akdeniz yörelerinde tüketilen pırasalı ekmek birçok farklı yeşillikle zenginleştirilebilir. Özel olarak yaz aylarında müşterilerinize farklı ve hafif bir seçenek sunmak istiyorsanız pırasalı mısır ekmeğini denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Gediz Köy Ekmeği

gediz köy ekmeği

Protein oranı yüksek olan Gediz köy ekmeği dayanıklılığı ile bilinir. Dışı oldukça sert olan Gediz köy ekmeği genel olarak bıçakla kabuğu ayrılarak tüketilmesiyle bilinir. Gediz köy ekmeğinin en büyük püf noktasıysa içerisinde kullanılan mayadır.

Köy Ekmekleriyle Fırın Raflarına Doğallık Geliyor

Farkını ortaya koymak ve müşterilerine en farklı ekmek çeşitlerini sunmak isteyen fırınlar birçok farklı köy ekmeğini müşterisiyle buluşturarak her isteğe karşılık verebilir. Köy ekmekleri görüntülerinin ve lezzetlerinin ötesinde tam bir sağlık deposu olmasıyla da bilinir.
Tamamen doğal ürünlerden elde edilmesi, ideal pişirme süreleri ve farklı pişirme teknikleri ile şişkinlik yapmayan ve tok tutan bir ekmek çeşidi olan köy ekmekleri, doğal mayalanma süreleri ve farlı hacimleriyle her damak tadına hitap eden bir ekmek seçeneğidir.

1 Yorum

  1. akın egemen 12 Ay Önce Cevapla

    Bu ekmeklerin tariflerini ve ev tipi fırınlarda pişme derecesini eklemenizi rica ederim

Bir cevap yazın

*
** Ad Soyad ve E-posta adresi zorunludur. E-posta adresiniz gizli kalacaktır.

YORUM GÖNDER

Ücretsiz Danışma Hattı
+90 212 267 07 25